Choď na obsah Choď na menu
 

Gemer

 

 

  <td class="contentheading" width="100%" "="" style="font-size: 1.33em; font-weight: bold; color: rgb(108, 0, 0);">

Gemer

   

 

 

Slovenský raj - Spiš & Gemer

 

G
emerje kraj na juhovýchode Slovenska obdarený nesmiernym bohatstvom prírodných krás, nadherných a rozmanitých horstiev či ďalšími klenotmi neživej prírody. Vynikajúce prírodné podmienky, zachovaná ľudová architektúra a folklór či kultúrno-historické pamiatky robia z Gemera perlu Slovenska a jeden z najbohatších slovenských regiónov, čo sa týka množstva pamiatok, prírodných krás a historického a kultúrneho dedičstva Slovenska. Aj preto Gemer patrí medzi najkrajšie a turistami najvyhľadávanejších regióny cestovného ruchu na Slovensku.

 

 

Všeobecná charakteristika regiónu

 

 • Rozloha - viac ako 4.289 km2
 • Počet obyvateľov - okolo 188.098
 • Centrá regiónu - Rožňava, Revúca, Rimavská Sobota
 • Lokalizácia - Košický kraj (okresy Rožňava, Revúca) a Banskobystrický kraj (okresy Rimavská Sobota)
 • Najnižšie miesto - hladina Turnianskeho potoka v obci Hrhov (185 m.n.m)
 • Najvyššie miesto - vrch Stolica (1.476 m.n.m.)

Gemer je typický svojráznou ľudovou architektúrou (Rejdová, Ochtiná, Chyžné, Šivetice), ktorej charakteristickými znakmi sú prvky klasicizmu. Typické sú v nej štukové výzdoby priečelí a pôvodné železné detaily ako sú kované dvere, mreže a okenice.  Mnohé z architektonických ako aj prírodných klenotov Gemera(jaskyne Slovenského a Aggtelekského krasu) svojou jedinečnosťou prekračujú hranice Slovenska a právom boli zaradené do Zoznamu svetového a prírodného dedičstva UNESCO - svetoznáma jaskyňa Domica ako súčasť jaskynného komplexu Slovenského krasu spolu, prepojená s jaskyňou Baradla v Maďarsku, Gombasecká jaskyňa,Ochtinská aragonitová jaskyňaKrásnohorská jaskyňa. Nad Krásnohorským Podhradím, 8 km od centra regiónu Rožňava, sa vypína hrad Krásna Hôrka s mauzóleom Andrássyovcov a kaštieľ Betliar. Neoddeliteľnou súčasťou Gemera sú tradície a folklór (Klenovec, Slavošovce, Rejdová).

 

Z histórie Gemera

 

História Gemera je nesmierne bohatá, poznačená najmä mocenskými bojmi a nečakanými historickými udalosťami a zvratmi. Prvotné osídlenie Gemera sa podľa archeologických nálezov datuje do obdobia praveku. V minulosti predstavoval Gemer významnú križovatku medzinárodných obchodných ciest spájajúcich sever Európy s Orientom (Jantárová cesta, Gotická cesta). Pôvodne bol región súčasťou Veľkomoravskej ríše, ktorý bol až do 11. storočia osídlený Slovanmi. Pod názvom Gemer je región známy od 12. storočia, odkedy sa zachovala prvá zmienka o Gemerskej stolici. Centrom župy sa stal hrad Gemer, podľa ktorého bol aj región pomenovaný. Od tohto obdobia bol Gemer postupne obsadzovaný z juhu Uhorským kráľovstvom. Gemerské obce zaznamenali rozmach až počas nemeckej kolonizácie. Nemeckých kolonizátorov pozval kráľ Belo IV za účelom znovuosídlenia územia a zmiernenia dopadov pustočivých tatárskych vpádov. Boli to väčšinou odborníci a majstri v mnohých oblastiach, baníci a tak v regióne zavládla tzv. banícka kolonizácia, zameraná na ťažbu a spracovanie nerastného bohatstva - rudy z ktorej sa následne získavalo zlato, striebro, meď a železo. Od 15. storočia je centrom Gemera (Gemerskej župy) Rožňava. Pôvodní obyvatelia Gemera sa živili najmä baníctvom, spracovaním rudy, pastierstvom či pestovaním obilnín a zemiakov.

 

Prírodné krásy

 

Región Gemera je obklopený významnými slovenskými riekami a horstvami - severná hranica je tvorená riekou Hron, masív Sorožky a čiastočne Braniska v Levočských vrchoch ho zase uzatvára na východe, Juh zase lemujú výbežky Cerovej vrchoviny, západ zase Oždianske serpentíny. Spišsko-gemerské rudohorie na severe postupne nadväzuje na fantastické bralá a rokliny Slovenského raja.

Vďaka ideálnej polohe Gemeru, na rohraní viacerých národných parkov, patrí k jeho najväčším atrakciám priam neuveriteľná krása réliefu a prírody. Krasové canyons and aravines Suchej Belej či Veľkého Sokola v južnej častiSlovenského raja hlboko zarezané do vápencov a dolomitov a s početnými vodopádmi sú považované dokonca za najkrajšie na Slovensku. Pre adrenalínových nadšencov a horolezcov je fascinujúcim zážitkom lezenie v Zádielskej tesňave.  Prevažne krasový rélief Gemera na báze mäkkého vápenca sa vplyvom erózie vody v podzemí na mnohých miestach prepadol a vytvoril známe prepadliská a priepasti -Obrovská priepasť (hĺbka 123 metrov)priepasť Brázda,Diviačia priepasťZvonivá jama (hĺbka 101 metrov). Pozor, kvôli extrémnej náročnosti a značnej exponovanosti niektorých úsekov sú výstupy na gemerské bralá či zostupy do priepastí a roklín odporúčané iba v sprievode horského vodcu.

Slovenský raj - Spiš & GemerNo nielen zhora je Gemer krásny, skvosty a nádheru ukrýva aj pod svojím povrchom. A práve jedinečnosť gemerského podzemia je tým, čo Gemer preslávilo na celom svete - na južnom svahu Silickej planiny sa začína 21 km dlhý jaskynný komplex v Slovenskom krase, ktorý je tvorený viacerými jaskyňami, z ktorých najvýznamnejšou a aj najkrajšou je jaskyňa Domica (celková dĺžka 5140 metrov, sprístupnený je okruh v dĺžke 1775 metrov). Jaskyňou preteká podzemná riečka Styx a Domický potok. Spolu s maďarskou jaskyňou Baradla tvoria jediný 21 km dlhý genetický jaskynný systém.  Z ďalších sprístupnených jaskýň, ktoré Gemeru závidí celý svet, treba spomenúť -Ochtinskú aragonitovú jaskyňu nachádzajúcu sa v Ochtinskom kryptokrase, Gombaseckú jaskyňu typickú svojou mimoriadne bohatou kvapľovou výzdobou či chladnú Silickú ľadnicu. Z neprístupných jaskýň spomenieme iba jaskyňu MiladaHrušovskú jaskyňu,Ardovskú jaskyňu. V regióne je množstvo minerálnych prameňov, niektoré sú využívané najmä ako zdroj pitnej vody (Gemerka v mestečku Tornaľa), no väčšina má aj liečivé účinky (už spomínaná Gemerka, pramene Neptún a Themis  zásobujúce liečivou vodou kúpele Číž). Termálne kúpaliská nájdeme v Tornali, Rožňave, známe kúpele Číž zase v rovnomennej obci pri Rimavskej Sobote.

 

Čo by ste si pri návšteve Gemera určite nemali nechať ujsť ...

 

 • turistiku a cykloturistiku v Slovenskom krase, na Muránskej planine či v Slovenskom raji prechod roklinou Suchá Belá či Zádielskou tiesňavou
 • pôvodnú architektúru Gemera a Malohontu, tradície a folklór - tradičný gemerský folklórny ferstival v Rejdovej
 • návštevu infocentier Národného parku Slovenský kras, Národného parku Muránska planina a Národného parku Slovenský raj
 • plavba podzemnou riečkou Styx po dne jaskyne Domica
 • návštevu jasyne Domica, Ochtinskej aragonitovej jaskyne, Gombaseckej jaskyne a Dobšinskej ľadovej jaskyne
 • návštevu hradu Krásna Hôrka s mauzóleom rodiny Andrássyovcov, kaštieľa Betliar či Domica resortu
 • termálne kúpaliská v Rožňave a Tornali, či mierne vzdialenejší aquapark v Poprade
 • ochutnávku svetoznámych gemerských guliek či spišskej borovičky
 • jarnú lyžovačka na Plejsoch, prípadne v okolitých - menej náročných terénoch

Mestá a obce regiónu

Územie regiónu sa vnútorne rozdeľuje na tri časti:
 
 • Horný Gemer - Rožňava, Dobšiná a okolie
 • Stredný Gemer - Revúca, Jelšava, Muráň a okolie
 • Južný Gemer, Západný Gemer, Malohont - Rimavská Sobota, Tornaľa, Hnúšťa a okolie
 

 

Mestá
Dobšiná, Rožňava

Obce
Ardovo, Betliar, Bohúňovo, Bôrka, Brdárka, Bretka, Brzotín, Čierna Lehota, Čoltovo, Čučma, Dlhá Ves, Drnava, Gemerská Hôrka, Gemerská Panica, Gemerská Poloma, Gočaltovo, Gočovo, Hanková, Henckovce, Honce, Jovice, Kečovo, Kobeliarovo, Koceľovce, Kováčová, Krásnohorská Dlhá Lúka, Krásnohorské Podhradie, Kružná, Kunova Teplica, Lipovník, Lúčka, Markuška, Meliata, Nižná Slaná, Ochtiná, Pača, Pašková, Petrovo, Plešivec, Rakovnica, Rejdová, Rochovce, Roštár, Rozložná, Rožňavské Bystré, Rudná, Silica, Silická Brezová, Slavec, Slavoška, Slavošovce, Štítnik, Vlachovo, Vyšná Slaná

Galéria

Slovenský raj - Spiš & GemerSlovenský raj - Spiš & GemerSlovenský raj - Spiš & Gemer
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.