Choď na obsah Choď na menu
 

Turíčny piatok v Dobšinej

Turíčny piatok v Dobšinej plný tradícií, zábavy a ocenení

V poradí už 22. Turíčne sviatky sa konajú v Dobšinej priamo na ploche námestia a jej priľahlých uliciach. Hlavný program Turíc prebieha od piatku do nedele, pričom dnes Dobšinú zaplavili remeselníci, speváci, no tiež osobnosti, ktoré sa vedenie mesta rozhodlo v tomto roku oceniť. Ako môžete vidieť na fotografiách v našej fotogalérií, miesta na sedenie pred tribúnou boli úplne obsadené. Prítomní diváci mohli vidieť vystúpenia detí a mládeže zo všetkých školských zariadení na území mesta Dobšiná a neskôr vystúpili folklóristi z FS Gemer.

Atmosféru umocňovala skupina historického šermu Sairus, ktorá predviedla streľbu z historických zbraní, no tiež historickú rekonštrukciu udalostí z roku 1584, vpádu Turkov do Dobšinej. V okolí námestia zase návštevníci mohli obdivovať remeselnícky jarmok, ktorý ponúkol nielen kvalitné výrobky, ale aj možnosť vidieť, ako sa vyrábajú, či dokonca si nejaké remeslo vyskúšať vlastnými rukami. Večer sa na pódiu predstaví ako predkapela obľúbená skupina Sexit a následne o 20:30 hod. sa námestím rozozvučia tóny rockovej legendy Olympic. Na miestnej radnici sa dnes tiež konalo oceňovanie osobností, ktoré prispeli svojou činnosťou, alebo výsledkami k pozitívnemu hodnoteniu Dobšinej.

Cenou mesta Dobšiná bolo odmenené Včelárske združenie Dobšiná pri príležitosti 95. Výročia od jeho založenia a za záslužnú prácu počas pôsobenia. Za dlhodobú propagáciu mesta prostredníctvom  zachovania spomienky na Přerovský masaker, ktorý sa udial v noci z 18. na 19. júna 1945, bola Cena mesta udelená aj českému mestu Přerov, ktorého zástupcovia sa ale na odovzdaní ceny nezúčastnili.  Medzi jednotlivcov, ktorí túto cenu získali, patrí Stanislav Holienčík, člen Strediska štátnej športovej reprezentácie na Štrbskom Plese, viacnásobný majster SR v bežeckom lyžovaní, reprezentačný tréner juniorov a tréner mužskej reprezentácie, účastník olympijských hier vo Vancouveri a Soči. Ďalším oceneným je Milan Lackovič, nevidiaci športovec, ktorý je tohtoročným majstrom sveta a Európy  vo veslovaní na trenažéri.

Z rúk primátora mesta si ocenenie prebral aj Viliam Lipták, miestny umelecký remeselník a hodinár, ktorý sa desiatky rokov stará o historicko–technické pamiatky nášho mesta. Čestným občanom Dobšinej sa stal riaditeľ Múzea Komenského v Přerove František Hýbel, ktorý dlhé roky sústreďoval archívne materiály a spomienky očitých svedkov Přerovskej tragédie, no na ocenenie sa žiaľ taktiež nedostavil. Udelenie ocenenia Verejného uznania sa dostalo všeobecnej lekárke pre dospelých Márii Očkaikovej za záslužnú prácu a dlhoročnú starostlivosť o občanov Dobšinej a celého regiónu. Rovnaké ocenenie sa dostalo aj správcovi Dobšinskej ľadovej jaskyne Ľubomírovi Očkaikovi za propagáciu ľadovej jaskyne a celého Mikroregiónu  Dobšiná.  Za kolektívy verejné uznanie dostali bežci RUN TEAM pri LKVD Dobšiná,  ktorí úspešne  reprezentujú mesto na športových podujatiach s celosvetovou pôsobnosťou.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

All internet will be CRASHED with XEvil!?

(MashaRix, 12. 12. 2017 21:51)

This message is posted here using XRumer + XEvil 4.0

XEvil 4.0 is a revolutionary application that can solve almost any anti-botnet protection.
Captcha Solution Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, BING, Hotmail, Yahoo,
Yandex, VKontakte, Captcha Com - and over 8.4 million other types!

You read this - it means it works! ;)
Details on the official website of XEvil.Net, there is a free demo version.

Check YouTube video "XEvil ReCaptcha2"