Choď na obsah Choď na menu
 

Horný Gemer

Horný Gemer

 

SLOVENSKO - Horný Gemer je región, ktorý vás očarí krásou svojej prírody, nadchne bohatosťou zachovalých historických pamiatok a uvíta tradičnou pohostinnosťou tu žijúcich ľudí. 

Horný Gemer sa nachádza na juhovýchode Slovenska. Jeho územie zaberá severovýchodnú časť Gemera, kde bol život od historických počiatkov spätý s ťažbou a spracovaním nerastného bohatstva ukrytého v útrobách tunajších hôr.

Najväčším lákadlom sem prichádzajúcich návštevníkov je neobvyklé prírodné bohatstvo, pričom je Horný Gemer zároveň jedinou oblasťou na Slovensku, kde nájdete atraktívne prírodné pamiatky zaradené do zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Spomedzi nich sú najznámejšie sprístupnené jaskyne DomicaGombaseckáOchtinská aragonitová,KrásnohorskáDobšinská ľadová Jasovská jaskyňa.

Tak ako krásna je príroda tohto regiónu, tak zaujímavo a príťažlivo pôsobí aj vďaka množstvu zachovalých kultúrno-historických pamiatok, medzi ktorými dominujú tie najznámejšie, akými sú majestátny Hrad Krásna Hôrka,Kaštieľ Betliar s prírodným parkom, secesné Mauzóleum Andrássyovcov v Krásnohorskom Podhradí, ale aj jedinečné kostoly so stredovekými nástennými maľbami v Štítniku, Ochtinej a Koceľovciach považované za priamu súčasť európskej kultúry stredoveku.

Všetky tieto pamiatky spája Gotická cesta, ktorá je prvou turistickou cestou svojho druhu na Slovensku.

Významným centrom horného Gemera je mesto Rožňava so zachovalým historickým jadrom, ktorá svojich návštevníkov víta ako stredisko služieb cestovného ruchu v Slovenskom krase.

V severnej časti tejto oblasti sa nachádza mesto Dobšiná, známe ako vstupná brána do Národného parku Slovenský raj.

Turistická ponuka horného Gemera je však zároveň doplnená o služby zariadení, pre ktoré je spokojnosť svojich zákazníkov prvoradá. Každoročne usporadúvané kultúrne a športové podujatia sú v Hornom Gemeri súčasťou programu výletov a pobytov mnohých návštevníkov.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.