Choď na obsah Choď na menu
 

TURISTICKÉ ATRAKCIE

TURISTICKÉ ATRAKCIE


Mesto Dobšiná leží v hlbokom údolí na rozhraní Slovenského Rudohoria a Národného parku Slovenský raj. Nachádza sa neďaleko svetoznámej Dobšinskej ľadovej jaskyne. Ponúka možnosti pre zimné športy, turistiku, cykloturistiku a poľovníctvo. Nádherná okolitá príroda, chránené krajinné oblasti, prírodné a historicko-umelecké pozoruhodnosti, ktoré Dobšiná so svojim okolím ponúka, jej dávajú veľké možnosti stať sa obľúbeným centrom turistiky a rekreácie.

Dobšinská ľadová jaskyňa 
Dobšinská ľadová jaskyňa a systém Stratenskej jaskyne predstavujú najvýznamnejší krasový fenomén v Slovenskom raji v Spišsko-gemerskom krase, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie krasové územia na Slovensku i v strednej Európe. Leží v katastrálnom území mesta Dobšiná v okrese Rožňava, v Národnej prírodnej rezervácii Stratená. Od mesta Dobšiná je vzdialená cca 18 km.
Vchod do jaskyne na severnom svahu vrchu Duča je v nadmorskej výške 969 m, 130 m nad dnom doliny Hnilca. Dosahuje dĺžku 1 232 m. Objem ľadu je 110 132 m3, najväčšia hrúbka 26,5 m. Charakterom zaľadnenia patrí medzi najvýznamnejšie ľadové jaskyne na svete, zároveň je najnižšie položenou ľadovou jaskyňou v rámci Karpát.
Jaskyňu objavili v roku 1870, sprístupnili roku 1871. Jej objaviteľom bol mladý inžinier Eugen Ruffíny, občan mesta Dobšiná. Od roku 1882 bola prvou elektricky osvetlenou jaskyňou vo vtedajšom Uhorsku.
V súčasnosti je sprístupnených 475 m. Najrozsiahlejším podzemným priestorom v jaskyni je Veľká sieň, dlhá 72 m, široká 36 až 42 m a vysoká 9 až 11 m. Nachádzajú sa v nej ľadové útvary pomenované Niagarské vodopády, ďalej Oltár a druhý stĺpovitý útvar zvaný Studňa. Ľadová výzdoba tohto priestoru sa stále mení. Ďalším pozoruhodným priestorom je Malá sieň s útvarmi Cintorín a Malá ľadová opona. Umelo utvorený priestor Kaplnka a Ruffínyho koridor umocňujú mohutnosť, celistvosť a vrstevnatosť jaskynného ľadu. V tejto najnižšie položenej časti, 48 m pod úrovňou vchodu, ktorý je v nadmorskej výške 970 m, sa nachádzajú zaujímavé útvary, ako Organ a Medúza.
Dobšinská ľadová jaskyňa je jednou z najvýznamnejších zimovísk netopierov na Slovensku. Zistil sa tu výskyt 12 druhov netopierov.
V roku 1979 bola ako jedinečný prírodný klenot vyhlásená za chránený prírodný výtvor a od roku 1996 sa stala národnou prírodnou pamiatkou. Dňa 29. novembra 2000 bola zaradená do Zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO ako jedinečný prírodný klenot a uznaná ako svetový unikát, ktorého ochrana podľa medzinárodného práva spadá pod 161 štátov z celého sveta.
Dobšinská ľadová jaskyňa je otvorená od 15.5. do 30.9..

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.